O mne - o nás

 

Amália Holíková.

Vyrábam ručne točenú al. modelovanú úžitkovú keramiku na hrnčiarskom kruhu. 

Trvá to už vyše 10 rokov. 

Roky štúdia. /stále trvajú/ Za vzdelaním som chodila k susedom do ČR a svoje výrobky predávať na jarmoky, najmä na tie, ktoré majú niečo spoločné s pôvodnými remeslami. Trnavský, kežmarský, popradský, potom Beckovské hradné hry a na Spišský hrad. Na poslednom spomenutom mieste som dokonca v spolupráci so SNM zariadila Hradné hrnčiarstvo, ktoré funguje už 9. rok, vždy od mája do septembra. Predtým som podobnú dielňu prevádzkovala v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, vďaka dobrej spolupráci s Liptovským múzeom. 

Tvorivé dielne sú mojou silnou stránkou, preto sme na Liptove v Smrečanoch s Evou Dudzikovou založili Starú školu - školu remesiel - v roku 2010.  Doporučujem si pozrieť   www.remeslokurzy.webnode.skSpomeniem okrem iného ukážky remesla vo Východnej v rámci každoročného folkl. festivalu. Lektorsky pôsobím  v hrnčiarskej dielni RCR ÚĽUV Košice, v Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave a spolupracujem s Kultúrnym centrom údolia Bodvy a Rudohoria v Moldave n. Bodvou.

Do Hája /!/ sme sa presťahovali pred 4 rokmi po tom, ako sme 25 rokov žili na Liptove. Kúpili sme si starý gazdovský dom, ktorý sme tvrdohlavo, napriek múdrym radám zo širšieho okolia nezrovnali so zemou, ale s veľkým nadšením upravujeme. 

Hájske hrnčiarstvo sa nachádza v zadnej časti domu. Na pozemku pribudla v lete 2014 postavená "keltská pec" na vypaľovanie drevom, a na jar aj vysokožiarová pec tiež na výpal keramiky drevom.